E-shop Rychlý kontakt Prohlédněte si recenze
Máte dotaz? +420 607 592 388 (Po - Pá: 08:00 - 17:00) | E-shop: +420 725 369 445 (Po - Pá: 08:00 - 17:00)

PROČ PEMATROS?


Co ovlivňuje volbu skladovacích prostor?

Každá firma, která se zabývá výrobou, prodejem nebo distribucí, potřebuje skladovací prostory. Před pořízením takového prostoru je potřeba se důkladně zamyslet a říci si co všechno od skladu požadujete. 

Jako první byste měli zvážit:

Co je potřeba zvážit před zakoupením/pronajmutím skladovacích prostor

Velikost a kapacita

Prvním krokem při výběru skladovacího prostoru je zvážení potřebného místa. To zahrnuje nejen aktuální potřeby, ale i možný budoucí růst firmy. Je důležité, aby skladovací prostor dokázal pojmout veškeré vaše zboží nebo majetek.

Velikost skladu také ovlivňuje:

  • typ skladovaného zboží
  • způsob balení zboží
  • využití paletizace
  • typ skladové techniky
  • trvanlivost materiálu
  • poptávka trhu
  • doba obratu

Lokalita

Poloha skladovacího prostoru je klíčovým faktorem. Je třeba zvážit dostupnost kritických míst, jako jsou dodavatelé, zákazníci a hlavní tranzitní cesty. V neposlední řadě je důležité zohlednit bezpečnost oblasti.

Cena a náklady

Rozpočet hraje důležitou roli při volbě skladovacího prostoru. Musíte se zamyslet nad několika faktory, jako je nájemné, provozní náklady, pojištění a další související výdaje. Je důležité, aby byla vaše volba finančně udržitelná.

Bezpečnost

Zjistěte, jaké bezpečnostní opatření jsou v místě k dispozici – alarmy, kamerový systém a ochranka. 

Ve skladech se často stávají nejrůznější zranění, proto je nutné, aby byl sklad bezpečný i pro vaše zaměstnance. Při zařizování skladu se řiďte platnou vyhláškou BOZP, která např. udává, co musí skladové prostory splňovat, jakou mají mít podlahu, stropy, stěny, schodiště, komunikace a další.

Podlaha

Velice důležitým faktorem při výběru skladovacího prostoru je podlaha. Obzvlášť pokud nemáte rozpočet na její rekonstrukci. Pro umístění regálových systémů je důležité, aby byla podlaha dostatečně pevná, rovná (bez sklonu), odolná proti mechanickému poškození a zátěži, nehořlavá, izolační, snadno udržovatelná, protiskluzová a aby do ní bylo možné ukotvit regály. 

Do skladů jsou nejvhodnější betonové, lité epoxidové, gumové nebo PVC podlahy.

Více o podlahách čtěte v článku: Druhy průmyslových podlah

Podmínky skladování

Různé druhy zboží a majetku vyžadují různé podmínky skladování. Například některé věci mohou vyžadovat kontrolovanou teplotu, vlhkost nebo speciální manipulační podmínky.

Flexibilita a možnost růstu

Je důležité zvážit budoucí potřeby vaší firmy.  Výhodné je pořídit  skladovací prostor, který lze snadno rozšířit, pokud se vaše podnikání rozroste.

Délka nájemní smlouvy

V případě pronájmu nezapomeňte důkladně prozkoumat nájemní smlouvu. Určete si na jak dlouho budete skladovací prostor potřebovat, a zvažte, zda je lepší krátkodobý nebo dlouhodobý pronájem.

Regulace a povinnosti

Různé jurisdikce mohou mít různé regulace týkající se skladování. Ujistěte se, že plníte všechny povinnosti a dodržujete předpisy týkající se skladování ve vaší oblasti.

Jak by měl vypadat ideální sklad

Kromě výše uvedených bodů je nutné vybrat vhodné regálové řešení a mít dobře vyřešenou skladovou evidenci.

Regálové řešení

V naší nabídce naleznete regály paletové, konzolové, drive-in, vysokozátěžové, bezšroubové i prověřené bazarové. Rádi vám poradíme s výběrem ideálních regálů pro vaše podnikání.

Skladová evidence

Podmínkou dobře fungujícího skladu je dobrá skladová evidence, která pomáhá sledovat stav a pohyb zboží. Skladová evidence funguje na jednoduchém principu skladových karet, příjemek, výdejek a dodacích listů.

V dnešní době již naštěstí existují chytré softwary, které nám práci s evidencí výrazně usnadňují. 

Autor: Petr Matuš

Jsem majitel společnosti Pematros, kde se věnuji obchodu a rozvoji firmy. Od roku 2015 dodáváme nové a použité regálové systémy do malých i velkých firem a to na klíč – od dopravy, montáže po následné revize.

Sledujte mě: LinkedIn