E-shop Rychlý kontakt Prohlédněte si recenze
Máte dotaz? +420 607 592 388 (Po - Pá: 08:00 - 17:00) | E-shop: +420 725 369 445 (Po - Pá: 08:00 - 17:00)

PROČ PEMATROS?


Kotvení regálů: Kdy je potřeba regály ukotvit a jak na to

Regály jsou velmi praktickým pomocníkem, díky kterému lze skladovat spoustu různých součástí, produktů nebo materiálu na relativně malém prostoru. A čím vyšší regály jsou, tím efektivnější skladování nabízí. Ovšem právě předměty uložené ve výšce, a dokonce i samotné regály představují bezpečnostní riziko, protože hrozí jejich pád na osoby, jež se pohybují v jejich blízkosti. Za pádem regálů může stát přetížení, neopatrná manipulace při ukládání nebo vyskladňování materiálu, případně náraz do regálů. Aby se zamezilo pádu regálů i předmětů v nich uložených, je potřeba je pevně ukotvit. Kdy je potřeba regály ukotvit?

Kdy musíte regály ukotvit?

Nutnost kotvení regálů se odvíjí zejména od jejich velikosti a způsobu využití. Kotvení regálů s vysokou nosností, které slouží pro skladování těžkých předmětů a jejichž konstrukce má vysokou hmotnost sama o sobě, lze považovat za samozřejmost. Na ukotvení však nezapomínejte ani u malých regálů do garáže či domácnosti, ve kterých plánujete skladovat těžší věci.

Dle normy ČSN EN 15635 musí být ukotveny všechny regály obsluhované manipulační technikou. V případě ručně obsluhovaných regálů jednořadých, které jsou nižší než 2,5 metru, a dvouřadých nižších než 4 metry pak musí být ukotveny regály, pokud je u nich poměr mezi výškou nejvyšší zatěžované police a hloubkou regálu větší než 4:1. Takže například regál vysoký 2 metry musíte ukotvit, pokud je jeho hloubka menší než 500 mm.

Jak ukotvit regály?

Velké, například paletové regály s vysokou nosností se ukotvují k podlaze pomocí speciálních kotevních patek připevněných šrouby ke spodní části rámu. Regály lze ukotvit také ke zdi nebo ke stropu. Ukotvení ke zdi je vhodné mj. pro zmíněné malé regály pro domácí využití. Lehká konstrukce domácích regálů by se totiž mohla poměrně snadno převrhnout. Pro spolehlivé ukotvení do zdi, stropu i betonové podlahy vždy používejte hmoždinky.

Regály byste samozřejmě měli ukotvit hned po jejich stavbě, ještě předtím, než je začnete plnit. Před kotvením se také přesvědčte, že jsou regály zkompletovány správně, poté už by nemuselo být možné případné nedostatky napravit.
Tip:Především v domácích podmínkách u neukotvených regálů se vyplatí dodržovat pravidlo, že je dobré těžké věci skladovat v dolních policích a lehké předměty v těch horních. Zvýšíte tím stabilitu regálů, usnadníte si námahu a snížíte riziko, že na vás při pohybu kolem regálů nebo při ukládání a vyskladňování předmětů něco těžkého spadne.