E-shop Rychlý kontakt Prohlédněte si recenze
Máte dotaz? +420 607 592 388 (Po - Pá: 08:00 - 17:00) | E-shop: +420 725 369 445 (Po - Pá: 08:00 - 17:00)

PROČ PEMATROS?


Opatření pro snížení rizika nehod manipulační techniky

Při práci s manipulační technikou nejen ve skladech nám hrozí různá rizika. Proto je důležité znát předpisy BOZP a opatření jak nehodám předcházet.

Co nám hrozí?

Co všechno se při práci s manipulační technikou může stát, si asi dokážeme představit, podíváme se na to jak předcházet nejčastějším nehodám:

Bouračka s dopravním nebo manipulačním prostředkem

Mezi nejčastější nehody patří kolize manipulačního prostředku s osobami a vybavením skladu (zejména regály). 

Nejrizikovějším místem jsou křižovatky. Na nich se musí oddělit pohyb chodců a pohyb dopravních prostředku. Nejčastěji se používají plastové nebo ocelové zábrany a LED projektory, kterými lze nastavit jakékoliv bezpečnostní značení. Ve skladech také často narazíte na uzamykatelné branky nebo zrcadla.

Práce ve výšce – pád

Práce s vysokozdvižnými vozíky je také velice riziková. Vozík musí obsluhovat pouze proškolená osoba, která po celou dobu práce ve výšce nesmí opustit bezpečnostní koš.

I přesto jsou vysokozdvižné vozíky mnohem bezpečnější než obyčejné žebříky.

Manipulační jednotky a regály 

Skladovací prostředky (palety, bedny, gitterboxy) a manipulační jednotky – zde musíme vždy dodržovat pokyny výrobce, zejména nosnost a maximální stohovací výšku.

V případě přetížení palet nebo paletových regálů hrozí jejich zhroucení a zavalení osob.

Nevhodná podlaha ve skladu

Ve skladech musí být vždy rovné, pevné, protiskluzové podlahy bez jakéhokoliv poškození. Jednou z nejčastějších příčin pracovního úrazu je uklouznutí a následné zranění. Zaměstnanci by měli nosit pracovní obuv s pevnou špičkou.

Ekologická havárie

Při skladování chemických a nebezpečných látek se musí pravidelně kontrolovat dostatečná zásoba asanačních prostředků, které využijete při případné havárii. Únik chemických látek je velice nebezpečný a mohl by ohrozit zdraví zaměstnanců skladu.

Ochrana zaměstnanců před mikroklimatickými vlivy

Zaměstnancům skladu je potřeba zajistit vhodné pracovní podmínky – dostatečné osvětlení, kvalitní ovzduší, vhodnou teplotu a při práci v hlučném prostředí ochranu sluchu.

Pravidelná kontrola regálů

Regálové systémy musí být pravidelně kontrolovány odborníky a bezpečnostními pracovníky – technická kontrola regálů. Kontroly pomáhají včas detekovat poškození při kolizi. Jakékoliv nalezené poškození musí být zaznamenáno. Zkontrolované regály jsou následně označeny inspekčním štítkem.

Další tipy na předcházení nehod na pracovišti

  • ochrana rámů regálů
  • bezpečnostní značení
  • bariérové systémy pro oddělení dopravních a pracovních ploch
  • protipožární systém
  • podlahové značkovací pásky
  • podlahové značkovací barvy
  • protiskluzové pásky a povlaky

Autor: Petr Matuš

Jsem majitel společnosti Pematros, kde se věnuji obchodu a rozvoji firmy. Od roku 2015 dodáváme nové a použité regálové systémy do malých i velkých firem a to na klíč – od dopravy, montáže po následné revize.

Sledujte mě: LinkedIn