E-shop Rychlý kontakt Prohlédněte si recenze
Máte dotaz? +420 607 592 388 (Po - Pá: 08:00 - 17:00) | E-shop: +420 725 369 445 (Po - Pá: 08:00 - 17:00)

PROČ PEMATROS?


Jak na označení regálů pro lepší přehlednost a vyšší bezpečnost ve skladu

Dobře organizovaný sklad je základem pro rychlou a efektivní práci. Označení regálů štítky slouží k snadné orientaci skladníků. Nevíte jak váš sklad označit, aby byl přehledný a splňoval nařízení BOZP? Čtěte následující článek.

Jak vypadá špatně fungující sklad?

Prostor skladu není dostatečně využit, vznikají problémy ve vychystávání zboží, celá expedice se prodlužuje, některé regály jsou dokonce přetížené, často vychystávané zboží je umístěné v horních policích. To je jen pár nejčastějších chyb, jakých se ve skladech dopouštíme.

Jak takovým situacím předejít? Vedoucí skladu by měl navrhnout rozložení skladu podle pohybu zásob a měl by založit jednoduchý systém na označování skladových míst.

Rozdělení prostorů

Na začátek je dobré rozdělit prostory na:

  • haly
  • místnosti
  • regály
  • kóje
  • přihrádky
  • skladové plochy

V některých případech je dobré sklady rozdělovat také podle dodavatelů či skupin zboží.

Označení skladu

Sklady a regály se nejčastěji značí kombinací čísel a písmen, tím vytvoříte adresu přihrádky, ve které následně jednoduše najdete hledané zboží.

Značení může vypadat např. takto: A1-03-4. 

  • písmeno udává místnost nebo halu A, ve které hledáme regál číslo 1
  • číslo 03 odkazuje na třetí sloupec regálu
  • poslední číslo 4 nám říká, že máme zboží hledat ve 4. patře regálu

Pokud jste někdy byli ve skladu IKEA, mohli jste si všimnout, že zde využívají podobný systém značení.

Značení policových regálů

Štítek policového regálu by měl obsahovat označení typu regálu, maximální nosnost police, maximální nosnost sloupce a počet polic ve sloupci.

Značení paletových regálů

Paletové regály označte štítkem s těmito údaji: maximální nosnost buňky, maximální nosnost sloupce, počet pater ve sloupci, výška prvního nosníkového páru od podlahy, maximální váha palety, typ regálu s údajem za jakých podmínek se nesmí používat.

Značení konzolových regálů

Na štítku konzolového regálu by mělo být uvedeno: maximální počet poschodí, maximální zatížení sloupce na jedné straně, nejvyšší rovnoměrné zatížení konzoly, typ regálu s údajem za jakých podmínek se nesmí používat.

Jak skladovat doplňkový sortiment?

Doplňkový sortiment je vhodné skladovat v plastovém programu – speciálních plastových přepravkách, které jsou odolné, kvalitní a mají dlouhou životnost. 

Díky využití plastových přepravek můžete zboží jednoduše barevně odlišit, tím docílíte rychlé orientace ve skladu.

Plastový program se nejčastěji používá v autoservisech, domácích garážích nebo prodejnách s potravinami a kosmetikou.

Pozor na BOZP 

Zákon č. 309/2006 Sb. a norma ČSN 26 903 udává základní podmínky bezpečnosti práce ve skladech. V normě ČSN 26 9010 je detailně popsána správná manipulace se zbožím, nastavení šířky a výšky cest a uliček ve skladech. 

Aby bylo zdraví zaměstnanců skladu chráněno co nejlépe, regály by měly být opatřeny štítky, tak jak jsme si uvedli výše.

Pematros tip: Pro bezpečný sklad je zásadní používání pouze kvalitních regálů s platnou technickou kontrolou. Stejně jako např. u automobilů, i u regálů je nutná pravidelná revize alespoň jednou za rok.

Autor: Petr Matuš

Jsem majitel společnosti Pematros, kde se věnuji obchodu a rozvoji firmy. Od roku 2015 dodáváme nové a použité regálové systémy do malých i velkých firem a to na klíč – od dopravy, montáže po následné revize.

Sledujte mě: LinkedIn